-
wankutizattGE posted an update 12 years, 7 months ago
Budynki wielorodzinne: Le Corbusier (francuski budowniczy, urbanista, artysta malarz plus rzeźbiarz szwajcarskiego pochodzenia, będący w czołówce reprezentant modernistycznego nurtu międzynarodowego. Jego globalna aktywność wpłynęła nie jedynie na architekturę, lecz dodatkowo na sztuki plastyczne oraz urbanistykę) popularyzował ideę masowego budownictwa mieszkalnego.
Jego schematy zabudowy miast opierały się na wyodrębnieniu roli mieszkalnej, wypoczynkowej i sfer pracy – biura, zakłady przemysłowe).
Domy Pruszcz Gdański. Budynki – jednakowe wysokościowce, pozbawione ozdób, o geometrycznych konturach, lokalizowane w pobliżu parków, przeznaczone były dla setek oraz tysięcy osób. Z tych założeń wywodzą się aktualne osiedla urzeczywistniane w Polsce od lat sześćdziesiątych XX w. Od początku lat 90. XX wieku, po transformacji systemu gospodarczego, coraz to popularniejsze są budynki jednorodzinne. W XXI wieku coraz popularniejsze są tak zwane domy kanadyjskie.
Mieszkania Pruszcz Gdański. Domy jednorodzinne wznoszone są na terenach wiejskich i miejskich jako wolno stojące i w zabudowie bliźniaczej (dwa domy posiadające jedną ścianę wspólną), szeregowej (ciąg budynków o wzajemnych ścianach bocznych), niekiedy atrialnej (fraza pochodzi od atrium) – są to domy jednorodzinne, np. o rzucie w kształcie litery “L“ lub “C“ z wewnętrznymi miniogródkami.
Na obszarach miast oraz osiedli podmiejskich kreują nieraz oddzielne kompleksy urbanistyczne z własnymi sklepami, szkołami, ośrodkami zdrowia itp.
Funkcje bytowe zaspokajają podobnie budynki takie jak hotele, internaty, koszary.
Poza Europą wykształciły się również inne formy budynków mieszkalnych. Podyktowane to było odmiennymi warunkami klimatycznymi plus zróżnicowaną dostępnością artykułów do podnoszenia domów.
Ze względu na utraty ciepła w dzisiejszych czasach konstruowane domy idzie podzielić na:
-budynki konwencjonalne,
-domy energooszczędne,
-domy pasywne.
Ze względu na pobór energii i wody domy możemy podzielić na:
-budynki konwencjonalne,
-budynki autonomiczne, tzn. takie które za sprawą instalacji do zbierania wody deszczowej, ogrzewaniu słonecznemu, prywatnym wytwornicom prądu, łazienkom kompostującym oraz zastosowaniu tzw. szarej wody nie potrzebują przyłączenia do jakichkolwiek mediów.